Portal cpb.pl używa cookies. Korzystając ze strony, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, wyrażasz na to zgodę.

PDF Drukuj Email

Przy pomocy kradzionych dokumentów, w ciągu ostatnich 3 miesięcy, próbowano wyłudzić 1 877 kredytów na łączną kwotę 67,3 mln złotych. To najniższa kwartalna kwota, jaką odnotowano od końca 2007 r., gdy Związek Banków Polskich rozpoczął badania publikowane w Raporcie o dokumentach InfoDOK.

Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi system do zastrzegania utraconych dokumentów tożsamości. Baza zawiera już 1,45 miliona danych o dokumentach zagubionych bądź skradzionych od 1997 r. Tylko w I kwartale 2015 r. do Systemu DZ trafiło 27,4 tys. nowych informacji.

Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.

W I kwartale 2015 r. odnotowaliśmy najniższą jak do tej pory kwotę prób wyłudzeń kredytów. System DZ zablokował 1 877 prób na łączną kwotę 67 milionów zł – to o 5 mln zł mniej od dotychczasowego minimum z IV kwartału 2012 r. Niechlubnym rekordem w tym zakresie była jak dotąd kwota 178 mln zł z IV kwartału 2010 r.”

Grzegorz Kondek
Koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.


Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich

„Od dwóch lat obserwowaliśmy niepokojące zjawisko wzrostu liczby prób wyłudzeń – w tym kwartale na szczęście odnotowano niemal 20-procentowy spadek tej liczby. Podsumowując nasze dane od 2008 roku zablokowano 56 tys. prób wyłudzeń na łączną kwotę 3,1 miliarda złotych”

Krzysztof Pietraszkiewicz
Prezes Związku Banków Polskich

System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

Najnowsze wydanie cyklicznego Raportu o dokumentach infoDOK, za I kwartał 2015 roku znajduje się na stronie internetowej:www.DokumentyZastrzezone.pl.

 

Prenumerata 2019
Projekt i wykonanie Mavtech Group