Nie możesz znaleźć swojej karty płatniczej? Zastrzeż ją!

Okres przedświąteczny to szczególny czas – nie tylko ze względu na wyjątkową atmosferę, ale również… nasze roztargnienie. Myślimy o zakupach i prezentach, cały czas śpieszymy się lub szykujemy do wyjazdu i… nie zawsze starcza nam uwago do pilnowania tego co najważniejsze – bezpieczeństwa naszych pieniędzy pilnujesz torby ani portfela. Co roku Polacy tracą ponad milion kart płatniczych. Głównie dlatego, że je gubią, ale czasem padają także ofiarą kradzieży. Co zrobić, by ochronić swoje finanse w takiej sytuacji?

Gdy stwierdzisz brak karty, nie wpadaj w panikę. Jednak pamiętaj, że trzeba działać szybko.

1. Sprawdź jeszcze raz.

Jeśli chcesz zapłacić w sklepie lub planujesz pobrać pieniądze z bankomatu, ale stwierdzasz, że nie masz karty, najpierw… spokojnie sprawdź jeszcze raz. Jeśli jej nie znajdziesz, powinieneś niezwłocznie ją zastrzec.

2. Jak zastrzec kartę?

Możesz to zrobić bezpośrednio w banku, przez system internetowy (ta ostatnia opcja nie jest oferowana we wszystkich bankach), ale najlepiej sprawdza się kontakt telefoniczny. Możesz zadzwonić na infolinię swojego banku lub pod uniwersalny numer (+48) 828 828 828. Ta usługa działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu. Płacisz tylko za połączenie, według taryfy swojego operatora. Co ważne, z numerem tym możesz połączyć się w dowolnym miejscu na świecie.

3. Postępuj zgodnie z instrukcją.

System poprosi cię o wypowiedzenie nazwy banku. Nie bój się, że ją przekręcisz.Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego
z banków – partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby. Uwzględnia pełną formę, jej części i skrót, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.

4. Co daje zastrzeżenie karty?

Jeśli nie zastrzeżemy karty, a ktoś się nią posłuży np. zapłaci nią za zakupy lub wyczyści konto, będziemy musiał ponieść tego konsekwencje. Jeśli do tzw. transakcji nieuprawnionej dojdzie zanim zastrzeżemy kartę, nasza odpowiedzialność zostaje ograniczona:

  • przy transakcjach zbliżeniowych do 50 euro (ok. 220 zł),
  • w pozostałych przypadkach do kwoty 150 euro (ok. 660 zł).

Jeśli złodziej będzie próbował okraść nasze konto, już po tym jak zastrzeżemy kartę i trafi ona do Systemu Zastrzegania Kart, odpowiedzialność za nasze finanse bierze na siebie bank.

Warto sprawdzać jednak historię swoich operacji. Może się okazać, że twoja zastrzeżona karta nadal będzie działała przy transakcjach dokonywanych zbliżeniowo. Co wtedy? Musisz złożyć w banku reklamację.

5. Gdy jednak znajdziesz zastrzeżoną już wcześniej przez Ciebie kartę.

Zastrzeżenie karty jest na ogół procesem nieodwracalnym. Dostaniesz nową kartę. Starej karty nie wolno wyrzucać w całości. Trzeba ją zniszczyć, przecinając wzdłuż paska magnetycznego.