„Miesięcznik Finansowy BANK” – wrzesień 2021. Gospodarka pod presją

Na europejskim, a nawet światowym, tle polska gospodarka od 2020 r. rozwija się wzorowo –posiadamy jeden z wyższych poziomów PKB w Europie oraz najniższy poziom bezrobocia. Wydawałby się, że tylko te dwa wskaźniki powinny gwarantować pewną stabilizację gospodarczą. Coraz częściej jednak dyskutuje się o słabnącym potencjale ekonomicznym Polski w dłuższym okresie.

Ryzykowny, jeden najwyższych w Europie, poziom inflacji to główny powód do niepokoju nie tylko polityków i ekonomistów, ale przede wszystkim konsumentów i przedsiębiorców. W przypadku tych ostatnich obawy może budzić nie tylko dynamiczna zmiana cen produktów, ale również rozwijająca się presja płacowa i poziom bezrobocia, który ogranicza możliwości pozyskiwania pracowników. Coraz większe wymagania w wybranych branżach stawiane są przez zachodzące zmiany technologiczne, w tym robotyzację przemysłu, wykorzystanie technologii informatycznych czy też nakłady związane z modernizacją produkcji ukierunkowanej na ochronę środowiska. W tym numerze o wyzwaniach stojących przed polskim biznesem opowiada przedsiębiorca i sportowiec – Rafał Sonik.

Nastał wymagający okres również dla sektora bankowego, który stale dostosowując się do nowych realiów gospodarczych, musi ograniczać zatrudnienie (w ciągu dekady z bankowości ubyła ponad 1/5 pracowników), zwiększać nakłady konieczne do konkurencji z fintechami oraz budować strategie rozwoju w środowisku wyższej inflacji połączonej z rekordowo niskimi stopami procentowymi. O złożonych problemach krajowej bankowości i perspektywach na przyszłość mówi nam menedżer & innowator – Zbigniew Jagiełło. Wskazuje on, że okres pandemii koronawirusa jest cezurą zamykającą pewien etap nie tylko w bankowości polskiej, ale również w życiu gospodarczym i społecznym. W wywiadzie Zbigniew Jagiełło podkreśla również to, że te banki, które na to stać od strony intelektualnej i finansowej, mogą być banktechami – w ten sposób z jednej strony upodabniają się do bigtechów i nie pozwalają im na dezintermediację swoich relacji z klientami. Z drugiej strony adaptują rozwiązania fintechów i tworzą swoje własne, lub wspólne z innymi bankami, ekosystemy, tak jak np. BLIK.

A skoro o płatnościach bezgotówkowych mowa, to zapraszam Państwa także do rozmowy z Grażyną Ciurzyńską – prezes zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa, która podkreśla potrzebę posiadania przez klientów wyboru rodzaju płatności w zależności od swoich potrzeb. Wskazuje ona m.in., że globalnie liczba użytkowników tzw. Portfeli cyfrowych może wzrosnąć z 2,3 mld w 2019 r. do 4 mld w 2024 r. Tym samym obejmie ponad 50% światowej populacji.

Nie zapomnieliśmy także o kształceniu w zawodach przyszłości. O nich, a także o kosmicznym uniwersytecie, polskich patentach i wkładzie polskich naukowców w prace najważniejszych instytucji badawczych oraz transferze technologii z nauki do biznesu opowiada natomiast prof. Jerzy Lis, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zapraszam Państwa do lektury wrześniowego numeru  Miesięcznika Finansowego BANK.

Paweł Minkina
Redaktor naczelny
„Miesięcznika Finansowego BANK”

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: KolporterEmpikKiosk24Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.alebank.pl/Prenumerata

www.aleBank.pl/BANK

#MiesięcznikBANK

#NajbliżejBANKowości