Pieniądz elektroniczny: potencjał i przeszkody, jak wykorzystać go w Polsce? Regulacje prawne, technologia, praktyka i wyzwania

VI Sesja Konferencji z cyklu ?Polskie Karty i Systemy? 26 czerwca 2008r. w Warszawie

Blisko 5 lat temu weszła w Polsce w życie ustawa o elektronicznych instrumentach płatniczych, której częścią były krajowe regulacje dotyczące instytucji pieniądza elektronicznego. W ten sposób po stuleciach pieniądza kruszcowego, a następnie papierowego, znaleźliśmy się nagle i formalnie na przełomie epok: oczekiwanego schyłku dominacji pieniądza papierowego i początku przewidywanej ekspansji pieniądza elektronicznego. I jakkolwiek obecnie wszyscy z jednej strony niby świetnie wiedzą i czują, co to jest ten e-pieniądz, a z drugiej strony występują problemy z precyzyjnymi definicjami i interpretacjami tego pojęcia, oraz jeszcze większe problemy z praktycznymi zastosowaniami tych nowych technologicznych zdobyczy w krzewieniu obrotu bezgotówkowego. W efekcie pieniądz elektroniczny nie tylko w Polsce to ciągle jeszcze raczej cel przewidywanych zmian, aniżeli efektywne narzędzie postulowanych zasadniczych przemian w obrocie gospodarczym, czy to krajowym, regionalnym lub w końcu światowym.

Dlatego warto z perspektywy i tych 5 minionych lat i tych kolejnych przed nami pochylić się zawczasu nad kulejącą problematyką funkcjonowania pieniądza elektronicznego w naszym kraju. A przede wszystkim w świetle tych doświadczeń oraz możliwości technologicznych podjąć próbę nowego zdefiniowania pieniądza elektronicznego w Polsce tak, aby ten instrument stał się w pełni efektywny i coraz bardziej masowy.

Obszarów problemowych do uwzględnienia jest kilka:

  • po pierwsze: dotychczas nie zawsze ostre i jednoznaczne regulacje prawne,
  • po wtóre: technologia, której kolejne dokonania powodują, że pieniądz elektroniczny jeszcze niedawno utożsamiany często tylko z elektronicznymi kartami płatniczymi przekracza tego rodzaju technologiczne granice i na przykład jawi się nam również jako tzw. pieniądz sieciowy,
  • a po trzecie: praktyka, czyli ten faktyczny poligon złych i dobrych doświadczeń konkretnych firm lub instytucji, bez których nie ma ani sprawdzonych przez życie i ludzi konkretnych produktów i procesów biznesowych, ani uporczywego dążenia do realizacji nowych pomysłów w nadziei na osiągnięcie końcowego sukcesu ekonomicznego oraz społecznego.

I właśnie na tych trzech powyżej wymienionych obszarach ?nowych wyzwań? w odniesieniu do pieniądza elektronicznego będą się koncentrować prezentacje i dyskusja podczas kolejnej sesji w ramach cyklu ?Polskie Karty i Systemy?.

Konferencja ?Pieniądz elektroniczny: potencjał i przeszkody, jak wykorzystać go w Polsce? Regulacje prawne, technologia, praktyka i wyzwania? odbędzie się w centrum Warszawy w ?Polonia Palace Hotel? 26 czerwca 2008r., a poprowadzi ją pan dr Krzysztof Korus.

Szczegóły agendy oraz formularz zgłoszenia uczestnictwa w konferencji znajdują się na stronie www.polskiekarty.info.pl . Organizatorem konferencji jest firma Medien Service Sławomira Cieślińskiego, od lat zajmującego się kartami i systemami kartowymi (m.in. organizatora od 2001r. corocznej konferencji ?KARTA?).

Honorowymi Patronami sesji są Związek Banków Polskich oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji, natomiast patronami medialnymi Miesięcznik Finansowy BANK oraz portal KartyOnLine.

Ilość miejsc, niestety, ograniczona…

Organizator:
Medien Service
Sławomir Cieśliński
GSM: 0-502111153
e-mail:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

lub

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

www.polskiekarty.info.pl
www.medienservice.com.pl
www.conkarta.pl