W dniu 11 marca 2010 r. odbyło się Forum Bankowe, kolejna edycja dorocznego spotkania prezesów banków, regulatorów i środowiska naukowego.
W tegorocznym Forum uczestniczyli wśród zaproszonych gości p. prof. Jacek Rostowski, Minister Finansów, p. prof. Witold Koziński wiceprezes Narodowego Banku Polskiego oraz p. dr Stanisław Kluza, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego i p. Andrzej Stopczyński, Dyrektor Pionu Bankowego Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Prezes ZBP wręczył gościom list z zestawem najważniejszych kwestii, które zdaniem sektora bankowego powinny być rozwiązane dla pełniejszego wykorzystania potencjału sektora bankowego w Polsce. Gościem specjalnym wieczornej części obrad był p. Waldemar Pawlak, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Gospodarki. W trakcie obrad Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz podziękował za pracę zaproszonym na Forum członkom ustępującej Rady Polityki Pieniężnej.
Podczas obrad Forum Bankowego dyskutowano nad możliwościami zwiększenia akcji kredytowej przez banki w najbliższych latach. Sektor bankowy z zainteresowaniem przyjął informację ministra finansów na temat planowanego przez rząd pakietu reform finansów publicznych , którego urzeczywistnienie stworzy warunki dla szybszego rozwoju gospodarczego kraju oraz informację Komisji Nadzoru Finansowego o przygotowywanych zmianach regulacyjnych. Dla banków szczególne znaczenie miała dyskusja na temat możliwości zwiększenia akcji kredytowej w świetle zapowiedzi nałożenia na banki nowych wymogów kapitałowych w skali międzynarodowej oraz zapowiadanego przeglądu rekomendacji krajowych przez KNF. Wskazano na istotną barierę rozwoju działalności banku, jaką jest obecnie obowiązujący system poręczeń i gwarancji. Wskazywano jednocześnie, że w bankach istnieje potencjał dla rozwoju akcji kredytowej, ale potrzeba jest możliwość realokacji kapitału i wzmocnienia kapitałowego części banków.
Wiele uwagi poświęcono perspektywom i kierunkom rozwoju sektora bankowego w dłuższym horyzoncie czasu, do roku 2030 r. W ten sposób sektor bankowy chciał nawiązać do przygotowanej przez Zespół Doradców Ministra Michała Boniego strategii rozwoju kraju do 2030 r. i braku zawarcia w nim wizji rozwoju usług finansowych i sposobu finansowania zapowiadanego skoku cywilizacyjnego kraju w najbliższych 20 latach. Zastanawiano się także nad możliwymi kierunkami rozwoju bankowości w perspektywie kilkunastu lat. Temu celowi służyło też wydanie specjalnej publikacji ZBP i SGH, przygotowanej przez naukowców i poświęconej perspektywom rozwoju sektora bankowego w Polsce.
Partnerami konferencji tradycyjnie byli: Ernst &Young, Biuro Informacji Kredytowej SA a sponsorem była Krajowa Izba Rozliczeniowa SA. Informacje o partnerach i sponsorze konferencji zostały przekazane uczestnikom w materiałach konferencyjnych, zaś reklamy i materiały promocyjne były dostępne na sali konferencyjnej i w holu przed salą konferencyjną. Prezes ZBP wyraził podziękowanie partnerom i sponsorom na początku i na końcu obrad oraz podczas wieczornej części konferencji w Klubie Bankowca. Przedstawiciele partnerów mieli możliwość wystąpienia podczas sesji konferencji na zasadach analogicznych jak prelegenci zaproszeni przez ZBP.