21 czerwca w Klubie Bankowca odbyła się comiesięczna konferencja prasowa ZBP. W konferencji udział wzięli: Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes ZBP, Andrzej Wolski, Dyrektor generalny ZBP, Marcin Idzik z Pentor RI oraz Grzegorz Kondek ze Związku Banków Polskich.

Pengab – Sezonowe osłabienie dynamiki wzrostu.

Wartość indeksu Pengab spadła o 1,7pkt w stosunku do poprzedniego miesiąca i wynosi obecnie 30,3 pkt.. Odnotowany spadek ma charakter sezonowy i jest obecnie skutkiem osłabienia wskaźnika prognoz – poinformował Marcin Idzik z PENTOR RI. Wskaźnik ogólnej sytuacji ekonomicznej wynosi 41,3 pkt. I jest niższy o 2,5 p.p. w stosunku do wyniku z maja. W porównaniu z zeszłym miesiącem poprawiła się ocena sytuacji w bankach spółdzielczych, natomiast w bankach giełdowych i z przewagą kapitału zagranicznego odnotowano nieznaczne pogorszenie.


Bankowcy dobrze przyjęli nominowanie prof. Marka Belki na stanowisko prezesa NBP – ponad 80% ma o nim dobre zdanie.
Ogólnie, większość środowiska (blisko dwie trzecie) popiera pomysł stworzenia konsorcjum firm i instytucji, które miałyby pomóc w wykupieniu BZ WBK od AIB. Najwięcej zwolenników ten pomysł ma w bankach z przewagą kapitału krajowego, zdecydowanie mniej – wśród przedstawicieli banków giełdowych lub z przewagą kapitału zagranicznego.

Postanowienia Rekomendacji T niebawem wejdą w życie.

We wrześniu br. wchodzą w życie istotne postanowienia Rekomendacji T przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego. Będzie to wiązało się z pewnymi ograniczeniami w dostępie do kredytu bankowego dla klientów. Banki już dziś przygotowują się do wdrożenia zaleceń KNF.
Starając się o kredyt, klient każdorazowo będzie musiał udokumentować swoje dochody. Może to być szczególnie uciążliwe przy okazji tzw. zakupów ratalnych w sklepach.
Andrzej Wolski podkreślił, że przy kredytach na okres dłuższy niż 5 lat wkład własny klienta będzie musiał stanowić 20% wartości kredytu. Może to okazać się szczególnie trudne dla młodych osób, wchodzących dopiero na rynek pracy, które będą chciały kupić mieszkanie. Jeżeli wartość zabezpieczenia kredytu spadnie, bank będzie musiał poprosić klienta o dodatkowe zabezpieczenie lub będzie zmuszony, zgodnie z zaleceniem Komisji nadzoru Finansowego do wypowiedzenia umowy kredytu.


Jak budować wiarygodność płatniczą? Poradnik ZBP

Brak historii kredytowej lub informacja o tym, że nie realizujemy terminowo naszych zobowiązań obniża zdolność kredytową i podwyższa koszty kredytu lub wręcz uniemożliwia jego otrzymanie. Osoby posiadające dobrą historię kredytową mogą liczyć na łatwiejszy dostęp do kredytu lub innej usługi bankowej oraz niższe koszty z tym związane.
Aby dbać o swój pozytywną historię kredytową i płatniczą, warto wiedzieć, kto, kiedy i co może o nas wiedzieć, a także w jaki sposób sami możemy to sprawdzić. Poniższy poradnik gromadzi po raz pierwszy w jednym miejscu wszystkie te informacje, które z pewnością nie raz okażą się przydatne.

Pobierz Poradnik