15 lutego bieżącego roku odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Klub Polska 2015+. Jego tematem będzie kierunek zmian w polskim systemie emerytalnym z perspektywy zaufania obywateli do państwa.
Wstępem do dyskusji będą natomiast prelekcje prof. Aleksandry Wiktorow z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową i członka Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, Pani Ewy Lewickiej-Banaszak, Prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych oraz prof. Kazimierza Frieske z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zgodnie z proponowanymi przez obecny rząd zmianami w systemie zabezpieczenia społecznego, od 1 kwietnia bieżącego roku, zamiast przekazywanej na podstawie ustawy z 1998 roku składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych w wysokości 7,3% wynagrodzenia, ma do nich trafiać 2,3%. 5% będzie trafiało do ZUS na indywidualne konta, a środki te będzie można dziedziczyć. Od 2017 roku, według projektu, podział składki znów się zmieni – 3,5% trafi na konto w OFE, 3,8% do ZUS. Dyskusja o tych zmianach przybiera na sile i trudno dziś o takie medium, w którym nie wypowiadano by się na ten temat. Zgodnie z dotychczasową argumentacją, zmiana w proporcjach składek nie jest zamachem na kapitałowy II filar i nie wpłynie negatywnie na sytuację przyszłych emerytów. Zwolennicy zmiany uważają, że dzięki takiemu zapisowi temu uda się poprawić stan finansów publicznych i ograniczyć dynamikę wzrostu deficytu sektora finansów publicznych. Przeciwnicy twierdzą z kolei, że osłabienie II filara i zabranie pieniędzy z OFE negatywnie odbije się na wzroście gospodarczym, a od niego, zgodnie z założeniami obecnego systemu emerytalnego, zależy przecież wysokość przyszłych emerytur. Do dyskusji włącza się również głos populistów – o nieudolności rządzących, okradaniu obywateli i nieuchronnym bankructwie państwa. W ostatnim czasie pojawiła się nawet propozycja zorganizowania szerokiej debaty na temat OFE z udziałem ministra finansów. Póki co, projekt zmian jest na etapie konsultacji z partnerami społecznymi. Do 24 lutego mogą wpływać uwagi, następnie projekt ustawy zostanie przyjęty przez rząd i trafi do Sejmu.
Cała dotychczasowa dyskusja na temat zmian w systemie zabezpieczenia społecznego, oprócz wzbudzenia społecznego niepokoju, ujawniła dwa zasadnicze problemy – skoro troska o stan finansów publicznych jest głównym argumentem stojącym za zmianą, system potrzebuje kompleksowej reformy i samo przeksięgowanie pieniędzy na kontach uczestników systemu emerytalnego może być tylko dzianiem doraźnym i niewystarczającym. Z drugiej strony pojawiają się głosy mówiące o łamaniu zasady umowy społecznej – między państwem i jego obywatelami. Obywateli interesuje natomiast jedno – jakie będą mieli emerytury i czy w przyszłości, za kilka lub kilkanaście lat, jakiś rząd nie będzie musiał znowu ingerować w taki sposób, aby ratować budżet i ograniczać dług publiczny.
Jakie będą konsekwencje wprowadzenia zapowiadanych zmian w systemie emerytalnym? Kto na tym zyska, a kto straci? Czy taka zmiana systemowa faktycznie narusza umowę społeczną i czy może negatywnie odbić się na zaufaniu obywateli do własnego państwa? Na te pytania będziemy szukali odpowiedzi na kolejnym spotkaniu Klubu Polska 2015+, w którym udział wezmą prof. Aleksandra Wiktorow, Ewa Lewicka-Bankaszak i prof. Kazimierz Frieske.
Przebieg spotkania tradycyjnie będzie można śledzić na stronach Związku Banków Polskich oraz serwisu internetowego Bankier.pl