W dniu 30 maja w odbył się VI Kongres Gospodarki Elektronicznej pt: „Gospodarka elektroniczna w procesie zmian gospodarczych i cywilizacyjnych – Polska przed prezydencją w UE”, zorganizowany przez Związek Banków Polskich, Forum Technologii Bankowych oraz Centrum Prawa Bankowego i Informacji.
To już szóste z corocznych spotkań przedstawicieli administracji publicznej, samorządowej, środowiska finansowego, naukowego oraz wielu firm oddziaływujących na budowę i rozwój nowoczesnej gospodarki elektronicznej w Polsce.
Podczas obrad Kongresu poruszane były następujące zagadnienia:
- Kierunki rozwoju gospodarki elektronicznej – platforma współpracy pomiędzy administracją państwową a sektorem finansowym.
- Rozwój gospodarki elektronicznej w miastach – postęp i perspektywy.
- Wykorzystanie gospodarki elektronicznej a rozwój środowisk lokalnych – rola sektora bankowego i samorządów.
- Wykluczenie cyfrowe obywateli – klientów.
Obrady Kongresu Gospodarki Elektronicznej to platforma współpracy, pozwalająca na bezpośrednią rozmowę, poprawę relacji i kontakt pomiędzy przedstawicielami wielu sektorów gospodarki. Jest to unikalna propozycja dla wszystkich osób, które chcą aktywnie uczestniczyć w unowocześnianiu polskiej gospodarki.
Ministrowie omówili rozwój elektronicznej administracji, w tym sądownictwa, publicznych baz danych, uwierzytelnienia obywatela/klienta w administracji oraz e-podatków. W każdym z tych obszarów są prowadzone prace na rzecz poprawy jakości i ułatwienia kontaktu pomiędzy obywatelem a rządem.
Złożono deklaracje dotyczące postępu prac jak i zachęcano uczestników Kongresu do przekazywania informacji w zakresie nowoczesnych rozwiązań, które można wykorzystać w strukturach państwa, za pośrednictwem Związku Banków Polskich.
Wskazano bariery w rozwoju i kierunki pozwalające na osiągnięcie sukcesów w przyszłości. Zdaniem przedstawicieli samorządów rozwój gospodarki elektronicznej to redukcja kosztów, znaczna poprawa efektywności pracy urzędów i instrumenty dla obywateli, łatwe w użyciu, umożliwiające szybkie i tanie realizowanie niezbędnych czynności.
W rozwoju gospodarki elektronicznej bardzo ważnym elementem jest edukacja. Należy uczyć klientów/obywateli posługiwania się nowoczesnymi technologiami, a w szczególności selekcjonowania potrzebnych informacji. Należy dbać o poziom wiedzy całego kraju, co wpłynie na poprawę jakości życia jak i wzrost bezpieczeństwa.
Problemem, który dotyka polskie społeczeństwo, jest wykluczenie cyfrowe. Należy rozpocząć działania, które pozwolą zmniejszyć granicę pomiędzy osobami wykształconymi, mającymi dostęp do technologii i jej instrumentów, a osobami wykluczonymi cyfrowo i technologicznie.
Na VI Kongresie Gospodarki Elektronicznej wręczono nagrody Kapituły Kongresu Gospodarki Elektronicznej, które mają na celu uhonorowanie osób jak i projektów oraz działań na rzecz rozwoju gospodarki elektronicznej w Polsce.
- Ambasadorem Gospodarki Elektronicznej 2010 został Pan Dariusz Bogdan – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki.
- Statuetkę Partnera Roku 2010 otrzymała firma First Data SA.
- Za Projekt Roku 2010 nagrodę otrzymał Podkarpacki Bank Spółdzielczy, a wyróżnienia mBank SA i PKO BP SA.
- Dziennikarzem Roku 2010 został Pan Maciej Samcik.