Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej utrzymuje się na podobnym poziomie – wynika z Raportu BIG publikowanego przez BIG InfoMonitor. Zawirowania na międzynarodowych rynkach finansowych, groźba bankructwa Państw na razie nie są straszne polskim firmom. Wprawdzie w ciągu ostatnich trzech miesięcy wskaźnik BIG spadł o 2,01 pkt. do poziomu 11,33 pkt., ale na niezwykle ważnej, dla przewidywań nastrojów, grupie przedsiębiorców odnotowano wzrost.

Co więcej jest to stały trend i w ciągu roku ocena bezpieczeństwa prowadzenia działalności w tym sektorze wzrosła o blisko 14 pkt. Z najnowszej edycji Raportu BIG wynika także, że trzy czwarte respondentów (72%) przyznaje, że w ich branży opinia partnera wiarygodnego finansowo jest istotna i ma duże znaczenie dla prowadzenia działalności gospodarczej.

W piętnastej edycji publikowanego od trzech lat Raportu BIG doszło do nieznacznego obniżenia wskaźnika BIG. Kluczowym czynnikiem wpływającym na pogorszenie się bezpieczeństwa obrotu gospodarczego był wzrost przeterminowanych wierzytelności od klientów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Warto jednak zwrócić uwagę, że ostatnie negatywne odchylenie jest niewielkie w porównaniu do zanotowanego w czasie kryzysu w 2008 roku, mimo że badanie było prowadzone w trakcie kolejnych zawirowań na międzynarodowych rynkach finansowych.

Na obecny stan wskaźnika bezpieczeństwa działalności gospodarczej głównie wpływ mają oceny z sektorów dostawców usług finansowych i dostawców usług masowych, wśród których wskaźnik BIG spadł odpowiednio z 16,66 pkt. do 8,19 pkt. oraz 8,83 pkt. do 7,60 pkt. Pozytywne sygnały docierają z sektora przedsiębiorców, gdzie wskaźnik BIG drugi raz w ciągu ostatnich sześciu miesięcy wrósł i obecnie wynosi blisko 20 pkt. (19,77 pkt.) Od kwietnia br. wskaźnik BIG dla tego segmentu zwiększył się o 3,33 pkt., a w ciągu ostatnich 12 miesięcy o blisko 14 pkt.

Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.