W najnowszym numerze BANKU szczególnie polecamy cykl artykułów poświęconych „aferze KNF”. Warto zapoznać się również ze szczegółami prezydenckiego projektu ustawy o przewalutowaniu kredytów hipotecznych oraz z wywiadem z Jerzym Kwiecińskim, ministrem inwestycji i rozwoju.
W artykule „Ostatnia bitwa generała” prezentujemy sylwetkę byłego wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka. Jego aresztowanie związane bezpośrednio z upadkiem SKOK Wołomin komentują: prof. Leszek Balcerowicz, Wojciech Barski, wiceprezes BCC, Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, prof. Janusz Kozioł z Wszechnicy Polskiej Szkoły. Precyzyjnie tłumaczymy problemy ze SKOK Wołomin i upadaniem innych kas, które są prawdziwym tłem zatrzymania byłych szefów KNF: Andrzeja Jakubiaka i Wojciecha Kwaśniaka. Nie unikamy w nich oceny powiązań zatrzymania byłego szefa KNF za aferę z Getin Bankiem, a pomysłami szefa BFG na wręcz hurtowe przejmowanie przez banki komercyjne upadających SKOK-ów. Takie działania negatywnie wpłynęłyby na ich wyniki, bo byłyby sfinansowane i tak stale rosnącymi składkami na BFG.
W wywiadzie „Sektor bankowy to kluczowy partner” Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju prezentuje szczegóły rządowego programu Dostępność Plus, Mieszkanie Plus, współpracy z bankami, nowych sposobów na pozyskanie środków na rzecz Strategii Odpowiedzialnego Rozwoju. Minister omawia ewolucję polskiego rynku nieruchomości przez wspieranie programu mieszkań na wynajem, instrument finansowy zwany REIT (Real Estate Investment Trust), a także wpływ polityki klimatycznej Brukseli na dalszy rozwój naszej gospodarki. W tym kontekście piszemy o rządowym projekcie elektromobilności oraz o perspektywach wykorzystania sztucznej inteligencji (AI) i technologii AR i VR (sztucznej, rozszerzonej rzeczywistości).
Polecamy artykuł „O zmianach, które mogą nastąpić (albo nie)” odnoszącym się do ryzyka wojny handlowej USA z Chinami i UE w roku 2019 i dalszym perspektywom rozwoju globalnego rynku finansowego.
W dziale prawnym miesięcznika publikujemy podsumowanie orzecznictwa TSUE w roku 2018.
W nowej sekcji „Nowoczesny Bank Spółdzielczy”, opisujemy zmiany w ustawie o nadzorze nad rynkiem finansowym i o nowych pomysłach na rozwój projektów PPP. Warto także zapoznać się z unikalnym na polskim rynku opracowaniu pt. „Specyfika kościelnych banków spółdzielczych”.
W tekście pt. „Przewalutowanie za wszelką cenę” prezentujemy założenia prezydenckiego projektu przewalutowania kredytów frankowych, odnosząc się do jego społecznych kosztów nałożonych zbiorowo na wszystkich podatników. W tej sprawie wypowiedział się dla nas dr. hab. Krzysztof Kalicki.
W styczniowym numerze piszemy także o bankowych wolontariuszach programu BAKCYL, Chmurze Krajowej PKO BP i PFR, startupie Edward.ai, który wygrał „Fintech Challenge 2018” podczas konferencji IT@BANK2018 oraz o wielu innych sprawach istotnych dla całego sektora finansowego.
Zapraszamy do lektury!
Redakcja Miesięcznika Finansowego BANK
***
Pełne wydanie miesięcznika jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch S.A., GLM Gajewski, Garmond Press S.A.) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal aleBank.pl oraz eKiosk).
Prenumerata: www.alebank.pl/prenumerata
#MiesięcznikBANK
#NajbliżejBANKowości