Ostatnie dwie dekady były cyklem dynamicznych zmian gospodarczych, okres ten przypadał także na czas bezprecedensowych i trudnych do predykcji kryzysów. Zarządzanie sektorem bankowym stało się niezwykle wymagające ale mimo trudności dziś polska bankowość plasuje się wśród światowych liderów technologii finansowych.
Fundamenty te zostały jednak zbudowane na początku transformacji. Konsekwentna budowa potencjału krajowej bankowości i trudna sztuka rozwiązywania problemów była domeną człowieka, któremu poświęciliśmy w obecnym wydaniu pierwszych kilkadziesiąt stron.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym numerem:
W wywiadzie miesiąca – „Bankowość nie powinna milczeć” – prezentujemy spostrzeżenia Krzysztofa Pietraszkiewicza na temat bankowości z przeszłości oraz na bieżące problemy i nadchodzące dla sektora wyzwania.
„Zła polityka jest trochę jak łagodny nowotwór”. Można długo z nim żyć, nie zdając sobie sprawy z coraz gorszego zdrowia. Ale gdy diagnoza już się pojawi, to zwykle jest za późno, by nawet przy bardzo bolesnej i kosztownej kuracji szybko wyjść na prostą – podkreśla w kwietniowym wydaniu dr Maciej Bukowski, adiunkt na Uniwersytecie Warszawskim, prezes think tanku.
„Gospodarka, rolnictwo i agrobiznes w cieniu inflacji”. Na jakie czynniki oraz zagrożenia dla naszej gospodarki należy obecnie zwrócić szczególną uwagę i dlaczego? Czy faktycznie możemy liczyć na zmniejszanie się inflacji w rozsądnej perspektywie czasu? Na te pytania odpowiada dr hab. Mariusz Maciejczak, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego i dyrektor Instytutu Ekonomii i Finansów SGGW.
„W demografii wiele rzeczy jest już przesądzonych”. Wiem, że wiek emerytalny w tym momencie stał się w pewnym sensie zakładnikiem polityki i kampanii wyborczej. W mojej ocenie bez wyrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, ale także stopniowego jego podnoszenia w dłuższej perspektywie się nie obejdzie – mówi prof. Agnieszka Chłoń-Domińczak, ekonomistka, prorektor SGH.
To tylko kilka wybranych propozycji. Zachęcamy do zapoznania się z treścią całego numeru.
***
Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal BANK.pl oraz e-Kiosk).
Prenumerata: www.BANK.pl/Prenumerata www.BANK.pl/BANK #MiesięcznikBANK