„Miesięcznik Finansowy BANK”: lipiec – sierpień 2024. Sygnały płynące z gospodarki

Najbliższe lata mogą okazać się okresem wyjątkowej niepewności w sferze gospodarczej. Dla dużej części inwestorów wakacje nie były okresem odpoczynku i relaksu. Sygnały płynące z giełd azjatyckich i amerykańskiej zwiększyły poziom niepewności, poddając też w wątpliwość sens nakładów, jakie w ostatnich latach włożono w wybrane obszary, w tym chociażby w nowe technologie. Dodatkowym źródłem niepewności jest permanentny stan zagrożenia globalnym konfliktem i brak perspektyw pokoju i stabilizacji w Ukrainie, na Bliskim Wschodzi, jak też w rejonie Tajwanu.

W tym złożonym okresie dość skomplikowana jest odpowiedź o perspektywę polskiej gospodarki, jej obecną kondycję i możliwości rozwoju.

Koncentrując się na tych kategoriach, prof. Leszek Balcerowicz wskazuje przede wszystkim na konieczność odcięcia się od populistycznych rozwiązań. Jego zdaniem, największym wyzwaniem jest reforma wydatków publicznych.

„Jeśli chodzi o finanse publiczne, to po pierwsze mamy nadmierny deficyt, za który dużo płacimy. Ten deficyt nie wynika ze zbyt niskich podatków, bo te są wysokie, tylko z nadmiernych wydatków. Te nadmierne wydatki, to głównie wydatki socjalne, bo biorąc pod uwagę sytuację, wcale nie wydajemy za dużo na obronę czy edukację” – zaznacza prof. Leszek Balcerowicz.

Prezes Banku Millennium Joao Bras Jorge z kolei jest zdania, że gospodarka liberalna z mniejszą interwencją ze strony państwa ma większy potencjał, by osiągnąć sukces.

„A zatem zaangażowanie państwa we wszystkich sektorach, jeśli naprawdę jego ambicją jest rozwijanie gospodarki, powinno być zmniejszane.

Nie ma przy tym znaczenia, czy mówimy o sektorze energetycznym, finansowym, czy jakimkolwiek innym. Są dowody na to, że większa obecność państwa w gospodarce powoduje słabszy rozwój” – podkreśla Joao Bras Jorge.

Prof. Jerzy Hausner oczekuje natomiast od rządu, że przedstawi strategię gospodarczą, program konsolidacji finansów publicznych, program energetyczny, zacznie dyskusję o poprawie produktywności.

Sygnały osłabienia eksportu, niższa dynamika produktywności, droga energia, osłabiony mechanizm rynkowy – to niektóre elementy skomplikowanej mozaiki zagrożeń wymagające strategicznego podejścia i dobrze zaprojektowanego programu, uważa prof. Jerzy Hausner.

To tylko trzy wybrane propozycje. Zapraszam do analizy całego wakacyjnego numeru „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Paweł Minkina

Redaktor naczelny

„Miesięcznika Finansowego BANK”.

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne:

w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA)

oraz

elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal BANK.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.BANK.pl/Prenumerata , www.BANK.pl/BANK