W dniach 8 ? 9 września br. odbywa się kolejne doroczne spotkanie liderów bankowości spółdzielczej. Tegoroczne obrady są poświęcone omówieniu kilku kwestii, które uznawane są za fundamentalne na obecnym etapie rozwoju bankowości spółdzielczej

Najistotniejsze tematy:

  • W pierwszej części uwaga koncentruje się na opisie obecnego stanu rozwoju i pozycji konkurencyjnej sektora bankowości spółdzielczej. Oceny takiej chcemy stale dokonywać w świetle zapisów strategii rozwoju bankowości spółdzielczej wypracowanej przed dwoma laty oraz zmian zachodzących w całym sektorze bankowym w Polsce.
  • Zasadnicze znaczenie dla najbliższej przyszłości bankowości spółdzielczej ma wskazanie możliwych kierunków rozwoju tego sektora banków. Przy wypracowywaniu celów na następne lata właściwe jest dokonanie analizy działalności prowadzonej przez banki komercyjne a także nowych programów gospodarczych rządu. Po roku od wybuchu zaburzeń finansowych na świecie dyskusja o miejscu i roli lokalnych instytucji finansowych nabiera szczególnego znaczenia. Rosnąca globalizacja gospodarki i będące częściowo jej skutkiem trudności w największych bankach na świecie każą raz jeszcze w nowym świetle spojrzeć na rolę bankowości spółdzielczej.
  • Wymiana poglądów z posłami na Sejm RP oraz z przedstawicielami rządu jest niezwykle ważna dla oceny obowiązujących i wypracowywania nowych rozwiązań regulacyjnych.
  • Zaproszenie do aktywnego udziału w konferencji kilku firm działających na rzecz sektora bankowego przyczynia się do identyfikacji obszarów, w których oferta produktowa banków spółdzielczych może być w najbliższym czasie rozszerzona, a także wskazania miejsc potencjalnego dalszego podwyższania efektywności działania banków, w tym możliwej redukcji kosztów i nakładów pracy w związku z zastosowania nowocześniejszych metod zarządzania ryzykiem w bankach. Konfrontacja praktyków bankowych z reprezentantami tych firm sprzyja dostosowaniu tych narzędzi do specyficznych potrzeb bankowości spółdzielczej.

Realizując postulaty zeszłorocznego spotkania bankowców spółdzielczych w Falentach powracamy do idei tworzenia banku dobrych pomysłów bankowości spółdzielczej. Duże rozproszenie terytorialne banków spółdzielczych i duża liczba banków działających w Polsce powodują, że wiele banków często nie wie o dobrych doświadczeniach, rozwiązaniach skutecznie wdrażanych w innych bankach, przyczyniających się do poprawy efektywności działania banków. Na ostatniej konferencji w Falentach uznano, że wymiana tych doświadczeń może przyczynić się do wyższej efektywności działania całego sektora bankowości spółdzielczej. Taka wymiana dobrych rozwiązań jest możliwa, gdyż w wielu obszarach banki spółdzielcze nie konkurują między sobą.

 

Wnioski ze spotkania w Falentach, które zostaną wypracowane niezwłocznie po zakończeniu konferencji, dotyczyć będą najważniejszych obszarów działania banków spółdzielczych a ich realizacja przyczyni się do dalszej ekspansji tej części sektora bankowego w najbliższych latach.