W majowym wydaniu „Miesięcznika Finansowego Bank” polecamy:
- Konserwatywne zarządzanie
- 2009 zupełnie inny
- W poszukiwaniu źródeł
- Kierunki rozwoju
- Czas na kij i marchewkę
Z rozmowy Janusza Grobickiego z Mariuszem Grendowiczem, prezesem BRE Banku
Wszedł Pan do władz Związku Banków Polskich. Jak z tej perspektywy ocenia Pan relacje polskich banków, spółek córek, z zagranicznymi matkami? Czy w związku z trudną sytuacją na rynkach finansowych powinny one mieć jakiś szczególny charakter?
Robert Azembski
Światowe zaburzenia na rynkach finansowych i zjawiska recesyjne odbiły się na Polsce załamaniem świetnych dotąd wyników banków. Spadła płynność na rynku międzybankowym i wzrosły koszty pozyskania pieniądza. Ten rok oznacza niewątpliwe zaciskanie pasa przez banki pod różnymi względami.
Roman Przasnyski
Mnożą się narzekania na niechęć banków do udzielania kredytów. Wraca kwestia podnoszenia marż kredytów, a także rosnących opłat i prowizji, którymi banki obciążają klientów. Kwestie te jednak trzeba rozpatrywać razem z wynikami banków.
Adam Gębski
Systemy CRM i ERP to jedne z podstawowych narzędzi IT, którymi posługują się współczesne przedsiębiorstwa – również te działające w sektorze finansowym. Czy okres niepewności sprzyja ekspansji tych rozwiązań w walce na konkurencyjnym rynku?
Anna Lach
System emerytalny boryka się z problemem dobrowolnych dodatkowych oszczędności. IKE nie zadziałały. Czy instytucjom finansowym oferującym tę formę pomnażania pieniędzy na starość i ich klientom potrzebne są lepsze zachęty w postaci odpisów podatkowych?