14 września 2009 r. rozpoczął się pierwszy dzień obrad tegorocznej odsłony Forum Liderów Banków Spółdzielczych.
Podczas licznych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli sektora banków spółdzielczych, banków zrzeszających, ekspertów finansowych, przedstawicieli rządu i parlamentu na Forum omawiane są najważniejsze kwestie dotyczące dalszego rozwoju sektora banków spółdzielczych w Polsce. Główny temat obrad tegorocznego Forum to Kryzys gospodarczy i kryzys finansowy wyzwaniem i szansą rozwoju społeczności lokalnych i banków spółdzielczych.
?Forum Liderów Banków Spółdzielczych to miejsce dialogu środowiska bankowego z partnerami, przedstawicielami rządu, Komisji Nadzoru Finansowego i Parlamentu. Naszym celem jest wskazanie obszarów podniesienia efektywności i możliwości dalszego rozwoju bankowości spółdzielczej? powiedział podczas otwarcia dzisiejszego dnia obrad, Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Podsumowując dotychczasową sytuację w sektorze bankowości spółdzielczej Prezes ZBP zwrócił uwagę na szereg kwestii wymagających głębszego zrozumienia i zdecydowanego działania, szczególnie w zakresie regulacji nadzorczych. Wnioski z dzisiejszych obrad pozwolą również odpowiedzieć na pytanie o dalszy kierunek rozwoju i miejsce banków spółdzielczych w infrastrukturze lokalnego rynku finansowego. ?Musimy odpowiedzieć na pytania co należy zrobić, aby banki spółdzielcze stały się prawdziwym lokalnym centrum płatniczo-rozliczeniowym, liderem w zakresie doradztwa, wykorzystania informacji gospodarczej i zarządzania ryzykiem oraz liderem działalności depozytowo-kredytowej i wykorzystania nowoczesnych instrumentów gospodarki elektronicznej? ? dodał Prezes ZBP.
Dyskusja z przedstawicielami KNF i rządu obok omówienia strategii rozwoju banków spółdzielczych w okresie spowolnienia gospodarczego była bardzo istotnym punktem zaplanowanym na pierwszy dzień Forum. 15 września obrady zdominuje kwestia absorpcji i wykorzystania środków unijnych oraz roli banków spółdzielczych w tym procesie, a także problemy zarządzania ryzykiem, kształcenia kadr i upowszechnienia obrotu bezgotówkowego.