Współpraca świata nauki i finansów na rzecz zwiększania bezpieczeństwa obrotu gospodarczego rozpoczęta!
Szkoła Główna Handlowa jako pierwsza uczelnia ekonomiczna w Polsce odpowiedziała na inicjatywę Związku Banku Polskich oraz jego partnerów, Biura Informacji Kredytowej oraz InfoMonitora Biura Informacji Gospodarczej, poszerzania wiedzy w zakresie wykorzystania systemów informacji gospodarczych w biznesie.
W dniu 26 października podpisane zostało w Warszawie porozumienie o współpracy. Zgodnie z porozumieniem problematyka wykorzystania informacji gospodarczych w nowoczesnym biznesie ma być włączana do programów nauczania na studiach podyplomowych oraz do tematyki prac licencjackich, magisterskich i doktorskich.
Strony porozumienia zakładają, że współpraca przyczyni się do unowocześnienia zarządzania przedsiębiorstwami, zwiększy przepływ informacji z nauki do praktyki gospodarczej oraz wykorzystywanie przez przedsiębiorców informacji gospodarczych do ograniczania ryzyka. Przyniesie również wymierne korzyści przedsiębiorcom w wyniku lepszego poznania rzetelności płatniczej kontrahentów i stałego monitoringu spłat zobowiązań przez dłużników, zwiększy możliwości unikania transakcji z nierzetelnymi płatnikami oraz wpłynie na wzrost efektywności i wyniki finansowe przedsiębiorstw.
Stopień wykorzystania systemów informacji gospodarczych do zmniejszania ryzyka w biznesie wzrasta w Polsce w szybkim tempie. Przykładowo ilość raportów gospodarczych pobranych przez banki i przedsiębiorców z InfoMonitora to 1,5 mln w 2007, 4,5 mln w 2008 oraz 4,1 za 9 miesięcy 2009 roku.
Niemniej jednak ciągle daleko Polsce do zachodnioeuropejskiego poziomu korzystania z informacji gospodarczych. Stąd potrzeba edukacji i propagowania tej problematyki. Uczelnie ekonomiczne, zwłaszcza te prowadzące studia podyplomowe, są doskonałym miejscem krzewienia wiedzy w tym zakresie, gdyż pozwalają dotrzeć zarówno do obecnych jak i przyszłych menedżerów i przedsiębiorców.