Departament Regulacji Gospodarczych w Ministerstwie Gospodarki (DRE) dokonał analizy funkcjonowania ustaw będących w jego kompetencjach. Wśród ocenianych przepisów znalazły się m.in. ustawa o swobodzie działalności gospodarczej oraz ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych.

Ocena funkcjonowania ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych (przeprowadzona przez MG) dokonana w oparciu o ankietę przeprowadzoną wśród przedsiębiorców i biur informacji gospodarczej, badanie jakościowe oraz problemy zgłaszane przez firmy wykazały, iż największymi wadami obowiązującej ustawy są: niezapewnienie wymiany informacji pomiędzy różnymi podmiotami gromadzącymi dane nt. zobowiązań, brak systemu wczesnego ostrzegania przedsiębiorców przed nieuczciwymi kontrahentami, brak wiarygodnych i aktualnych danych oraz brak możliwości dokonywania weryfikacji wiarygodności płatniczej kontrahentów.

W związku z tym MG przygotowało projekt nowej ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych, który w kwietniu 2009 r. został przyjęty przez Radę Ministrów, a od maja 2009 r. jest przedmiotem prac parlamentarnych. 12 lutego br. Komisja Gospodarki zakończyła pierwsze czytanie projektu.

Ministerstwo Gospodarki zebrało także opinie dot. ustawy Prawo probiercze, zgłaszane przez przedstawicieli branży jubilerskiej. Analiza ich przez MG pozwoliła namierzyć kilkanaście różnych problemów, które powodują niską konkurencyjność tego sektora. Wśród nich jest globalizacja, wejście Polski w obszar wspólnego rynku europejskiego oraz przystąpienie do Konwencji Wiedeńskiej, które poskutkowało ograniczeniem możliwości stosowania instrumentów ochrony rynku. Rozwiązaniem było przygotowanie przez MG projektu nowelizacji ustawy prawo probiercze.

Źródło: www.mg.gov.pl