Noc Muzeów, to wydarzenie wyjątkowe na kulturalnej mapie Warszawy, a może i całego kraju.. Raz w roku, w majową noc dziesiątki tysięcy ludzi odwiedza muzea, galerie i wszelkie możliwe instytucje by w niezwykłej nocnej atmosferze móc obcować ze sztuką.

W tym roku kierownictwo Banku Gospodarstwa Krajowego podjęło decyzję o otwarciu podwojów banku dla zwiedzających. BGK to jedna z najszacowniejszych instytucji bankowych, z bogatą historią, miesząca się w pięknym modernistycznym budynku w samym centrum miasta.



To, co można było najlepszego pokazać ze zbiorów BGK oraz Związku Banków Polskich, bowiem samorząd bankowy został zaproszony do współpracy w organizacji Nocy Muzeów, było pieczołowicie przygotowane i pokazane zwiedzającym w sali operacyjnej I Oddziału BGK. W gablotach, na planszach, na ekranie monitora uczestnicy lekcji mogli podziwiać gromadzone i przechowywane ręcznie wykonane dyplomy, księgi pamiątkowe, papiery wartościowe zaprojektowane przez najznakomitszych polskich artystów okresu międzywojennego, zdjęcia historycznych oddziałów banku w Wilnie, we Lwowie, w Przemyślu, w Gdyni i w innych miastach Polski, dokumenty bankowe oraz pamiątki osobiste pracowników.


Były pamiątki i dokumenty innych banków, kas i towarzystw oszczędnościowych, od najstarszych, tych pochodzących z lat dwudziestych XIX stulecia aż po współczesne z okresu II Wojny Światowej. Były też wielkiej urody książeczki oszczędnościowe, solidne i budzące zaufanie skarbonki, czeki, weksle i listy. Był też, co budziło zaciekawienie zwiedzających, obszerny artykuł z okresu międzywojennego o działalności sławnego Szpicbródki i jego towarzyszy. Wystawę odwiedziło ponad tysiąc osób, z których wiele podzieliło się swymi emocjami i pozytywnymi wrażeniami w księdze pamiątkowej.