Miesięcznik Finansowy BANK

Kredyty hipoteczne wracają do łask

Wrócił kredyt na 120 proc. wartości nieruchomości. Wcześniej pojawiły się inne na ponad 100 wartości nieruchomości. Trwa wiosenne ożywienie na rynku kredytów hipotecznych.

Igor Lagenda

Jako pierwszy kredyt hipoteczny z maksymalnym LTV (stosunek wysokości pożyczki do wartości zabezpieczenia) ponad 100 proc. wprowadził Allianz Bank – na 105 proc., potem ofertę przebiły mBank i MultiBank, dając 110 proc. W końcu Alior Bank zaproponował pożyczkę na 120 proc. wartości nieruchomości – i to nie tylko złotową, ale i w euro… Oferta, rzecz jasna, nie jest bezwarunkowa. Dotyczy jedynie kredytów zaciąganych na maksymalnie 30 lat, a klientów obowiązuje wyższa od standardowej stawka ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Dziś, oprócz wspomnianych instytucji, kredyt wyższy od wartości mieszkania czy domu proponują także Bank Pocztowy, Euro Bank i Getin Noble Bank. (…)

Emeryt odwraca hipotekę

Ewa Kadys

Dzień dobry, to znowu ja. I jak tam prace nad hipoteką odwróconą? – Pracownicy resortu finansów przywykli do telefonów starszego pana, który kilka tygodni temu objął nieformalny nadzór nad przygotowaniami polskiej wersji reverse mortgage.

To nie anegdota. Wbrew obawom niektórych ekspertów, zainteresowanie produktami kierowanymi do seniorów, którzy chcieliby zyskać dodatkowe źródło przychodów pod zastaw niezadłużonej hipoteki, wśród zaawansowanych wiekiem Polaków nie musi być znowu takie małe. Owszem, największą barierą społeczną w rozwoju hipoteki odwróconej w naszym kraju może być traktowanie domu czy mieszkania jako głównego emblematu życiowej zaradności, który zgodnie z tradycją należy przekazać młodszym członkom rodziny.

Nieruchomości w naszym kraju wciąż są traktowane jako dobro specjalne. Nie należy się temu dziwić; często są to jedyne wartościowe aktywa w rodzinie. Przekazywane z pokolenia na pokolenie pomagają w poprawie sytuacji mieszkaniowej młodszym członkom rodziny – wyjaśnia Agnieszka Nachyła, dyrektor Departamentu Marketingu i Rozwoju Bankowości Hipotecznej w Banku Millennium. Od razu jednak dodaje, że z czasem sytuacja może ulec zmianie. – Popularność produktów typu reverse mortgage w Polsce to kwestia czasu – zapewnia. …(…)

Konieczna modyfikacja prawa.

Maciej Małek

Od piętnastu lat budownictwo mieszkaniowe w Polsce pozostaje w rękach developerów. Mimo to rynek destabilizują liczne przypadki oszustw i bankructw. Politycy zmierzyli się z problemem dwakroć, w 2002 i 2005 r. Oba projekty ustaw cywilizujących rynek usług developerskich ugrzęzły w ministerstwach….

Jeszcze w latach 90. ub. wieku powszechna była troska o ożywienie budownictwa mieszkaniowego – słowem wszyscy myśleli, co zrobić, aby wreszcie ruszyło, nie bacząc na brak skutecznych mechanizmów kontrolnych. Stopniowy wzrost zamożności społeczeństwa sprzyjał rozwojowi rynku, wszakże poza relacjami klient – developer. Nie wszystko wymaga regulacji, gdyż to w znacznej mierze kwestia dobrych praktyk po stronie developera i roztropności ze strony klienta. Jednak przyspieszenie procedur w księgach wieczystych i ich uproszczenie pozwoliłoby skutecznie rejestrować roszczenia z umowy przedwstępnej, związanej z nieruchomością, w sposób dający pierwszeństwo przed późniejszymi hipotekami.

Kuszenie złego

Mieczysław T. Starkowski

Polskie banki mają dość dobre systemy teleinformatyczne. Nowoczesne i bezpieczne. Nie można jednak ograniczać na nie nakładów. Może to bowiem mieć groźne następstwa w przyszłości.

Polskie banki nie mają się czego wstydzić. Ich systemy teleinformatyczne są nowoczesne i stale aktualizowane. Reprezentują średni poziom światowy, także pod względem bezpieczeństwa. Niestety, w ubiegłym roku polskie instytucje finansowe zaczęły oszczędzać. Doszło do zmian budżetów i zrezygnowano z niektórych innowacyjnych projektów. Tymczasem na świecie wzrosły nakłady na systemy IT. Na szczęście teraz sytuacja zaczyna się powoli zmieniać. Polskie banki zainteresowane są przede wszystkim uzyskaniem większej sprawności w obsłudze klienta, w mniejszym zaś stopniu bezpieczeństwem sieci.

Budujemy system elastyczny i zróżnicowany

Z prof. dr. hab. Dariuszem Filarem rozmawia Maciej Małek

Jak w dzisiejszych realiach zdefiniować społeczną odpowiedzialność sektora finansowego?

Zagadnienie rozumiem całościowo, co oznacza rozłożenie społecznej odpowiedzialności sektora na wiele podmiotów; bank centralny, instytucje nadzorcze, różne banki – poczynając od tych tradycyjnych, uniwersalnych, po inwestycyjne, a także innych uczestników rynku, jak choćby fundusze inwestycyjne. W obecnych realiach sektor finansowy jest ogromną konstrukcją, w ramach której działa wielu powiązanych ze sobą graczy. Istotą zdrowych zachowań wszystkich tych graczy powinna być dbałość o zachowanie równowagi systemu, wszak bank to instytucja zaufania publicznego. Lata 2007–2009, kiedy odnotowaliśmy turbulencje sektora, miały swoje źródło w czasie bezpośrednio po zamachach terrorystycznych w Nowym Jorku, kiedy to polityka FED oparta na niskich nominalnie, a realnie ujemnych stopach procentowych, okazała się błędem rzutującym na kondycję branży i stan całej gospodarki. Ten impuls wywołał zbyt agresywne zachowania dużej części rynków finansowych, które w poszukiwaniu zysków zdecydowały o ryzykownej polityce, kosztem odejścia od tradycyjnych instrumentów – w obliczu niskiej stopy procentowej.(…)

Najbliższe konferencje:

Nagrody „Miesięcznika Finansowego BANK”

Już 22 czerwca redakcja „Miesięcznika Finansowego BANK” – magazynu kadry menedżerskiej banków – rozda nagrody zwycięzcom rankingu „50 największych banków w Polsce 2010”. To już 15. edycja inicjatywy, która będzie miała swój finał 22 czerwca w warszawskim Hotelu Hilton. Organizatorzy przewidują, że w gali rozdania nagród może wziąć udział nawet 250-300 przedstawicieli banków.
Partnerami generalnymi inicjatywy zostali: BIK, KPMG, Wolters Kluwer i Websense.
Partnerem medialnym został portal Bankier.pl, serwis PRNews, TV Biznes oraz Radio PIN.

VI Forum Sektora Finansowego

Wyniki dwóch największych na świecie badań: Global CEO Study 2010 oraz Global CFO Study 2010, przeprowadzonych przez IBM pokazują, że analityka biznesowa oraz zarządzanie relacjami z klientami to dwa najważniejsze wyzwania sektora usług finansowych. 1500 Dyrektorów Zarządzających oraz 1900 Dyrektorów Finansowych, którzy podzielili się z nami swoją opinią nie może się mylić!
Odpowiadając na Państwa potrzeby, IBM już od dawna buduje swoje kompetencje i zdobywa doświadczenie w świadczeniu usług w obydwu tych obszarach. Business Analytics and Optimization i Customer Care and Insight to kluczowe obszary kompetencji zespołu IBM Financial Services Sector.

Wyniki wyżej wspomnianych badań, jak i zrealizowane projekty w zakresie analityki bankowej i zarządzania relacjami z klientami przedstawimy podczas VI Forum Sektora Finansowego.