W II kwartale 2010r. banki udzieliły 63,9 tys. nowych kredytów na cele mieszkaniowe na kwotę przeszło 13,5 mld złotych. Średnia wartość kredytu wyniosła 206 tys. zł, a ogólna kwota zadłużenia z tytułu kredytów mieszkaniowych, po drugim kwartale 2010 wzrosła o 13% i wyniosła 245,9 mld – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezentując dane z najnowszego Raportu AMRON – SARFIN.


W konferencji wzięli również udział Prezes PENTOR RI Eugeniusz Śmiłowski, Wiceprezes CPBiI Jacek Furga oraz Mariusz Zygierewicz, Dyrektor w ZBP.

Blisko jedna czwarta (23,6%) wartości nowego portfela to kredyty denominowane w Euro, co przyczyniło się do zmniejszenia udziału kredytów w złotówkach. W II kwartale 2010 średnie ceny transakcyjne mieszkań zmieniły się tylko nieznacznie – to główne dane z czwartej edycji raportu AMRON-SARFiN przygotowywanego regularnie przez Związek Banków Polskich.

Popularne niegdyś kredyty we frankach szwajcarskich w II kwartale stanowiły zaledwie 4,4% wartości nowych umów kredytowych, jest to niemal o 20 punktów procentowych niższy wynik niż jeszcze rok temu. Odwrotny trend jest obserwowany przy kredytach denominowanych w Euro. W stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano spadek udziału najpopularniejszych kredytów złotówkowych o ponad 5 pp. (71,9%).

PENGAB: Powrót do trendu wzrostowego

Prezes Pentor RI, Eugeniusz Śmiłowski przedstawił najnowsze wyniki badania indeksu koniunktury bankowej Pengab, który wzrósł w stosunku do lipca o 1,2 pkt. i wynosi obecnie 30,8 pkt.. Wzrost swój zawdzięcza istotnej poprawie wskaźnika wyprzedzającego (indeks prognozy wzrósł o 3,9 pkt.). Wskaźnik bieżący obniżył się o 1,4 pkt.. Poprawie Pengaba towarzyszy wzrost wskaźnika ogólnej sytuacji ekonomicznej, który wynosi 44,0 pkt. i jest o 4,2 pp. wyższy niż przed miesiącem.

Klienci banków tracili zainteresowanie depozytami złotowymi a vista, za to popularniejsze stały się depozyty terminowe. Oczekuje się, że w najbliższym czasie zwiększy się aktywność depozytowa zwłaszcza klientów indywidualnych. W przypadku depozytów walutowych bieżących – segment klientów indywidualnych był stabilny, nieco wzrósł natomiast segment korporacyjny. Rynek depozytów terminowych notował spadki, ale rosną oczekiwania na najbliższe miesiące.


Raport Amron-Sarfin 2/2010 – Pobierz