17 marca odbyła się w Warszawie Konferencja „Edukacja ekonomiczna a rozwój gospodarczy środowisk lokalnych” organizowana przez redakcję „Europejskiego Doradcy Samorządowego” i „Nowoczesnego Banku Spółdzielczego”. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele samorządów, banków, uczelni, reprezentanci instytucji publicznych i organizacji pozarządowych zajmujących się tą tematyką.

W czasie konferencji mówiono o wpływie edukacji ekonomicznej na rozwój gospodarczy oraz o jej znaczeniu i sposobach na poprawienie skuteczności tego rodzaju edukacji: wystąpienia prof. dr hab. Elżbiety Mączyńskiej – prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Krzysztofa Pietraszkiewicza – prezesa Związku Banków Polskich. Przedstawiono wyniki badań dotyczących edukacji finansowej Polaków zrobione przez Fundację im. L. Kronenberga a także „Mapę edukacji finansowej i ubezpieczeniowej” robioną na zamówienie Związku Banków Polskich i Polskiej Izby Ubezpieczeń i pokazująca, jak wiele instytucji jest zaangażowanych w edukację ekonomiczna i jak wiele programów jest realizowanych w tym obszarze.

Następnie przedstawiane były przykłady działań edukacyjnych. Starosta Jędzrzejowski Edmund Kaczmarek opowiedział o tym, w jaki sposób działania te są realizowane w jego powiecie a następnie prezentowane były konkretne projekty realizowane przez: Bank PKO BP, Biuro Informacji Kredytowej, Narodowy Bank Polski i Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Przedstawicielka Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawiła obowiązujące już w szkolnictwie nowe ramy programowe dotyczące podstaw przedsiębiorczości.

Na koniec konferencji red. Maciej Małek z Wydawnictwa CPBiI i Centrum Informacji Gospodarczej, organizatora konferencji, przedstawił, nawiązując także do prezentacji BIK, jak ważna w prowadzeniu działalności gospodarczej jest dobra informacja i konsekwentnie – jak istotnym elementem w edukacji ekonomicznej jest poznanie jej możliwych źródeł i sposobów wykorzystania.

Wnioski z konferencji posłużą rozwojowi rozpoczętych projektów na rzecz społeczności lokalnych oraz do przygotowania cyklu konferencji o finansach samorządów (wrzesień –październik 2011).