W dniu 15 lipca Sejm uchwalił ustawę o usługach płatniczych wdrażając tym samym do prawa polskiego dyrektywę 2007/64/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 13 listopada 2007 r. w sprawie usług płatniczych w ramach rynku wewnętrznego zmieniającej dyrektywy 97/7/WE, 2002/65/WE, 2005/60/WE i 2006/48/WE i uchylającej dyrektywę 97/5/WE (dalej dyrektywa PSD).
Ustawa w istotny sposób wpłynie na cały sektor usług płatniczych w Polsce – jest ona pierwszym systemowym aktem prawnym w Polsce regulującym świadczenie usług płatniczych. Dotychczas świadczenie wybranych usług płatniczych wymagało posiadania odpowiedniej licencji np. bankowej. Inne usługi były świadczone na podstawie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Nowa ustawa wprowadza zasadę licencjonowania działalności płatniczej.
Głównym celem dyrektywy PSD oraz ustawy jest harmonizacja przepisów dotyczących świadczenia usług płatniczych w skali całej Unii Europejskiej co ma skutkować stworzeniem wspólnego rynku usług płatniczych oraz pomóc w realizacji idei Jednolitego Obszaru Płatności w Euro – SEPA. Dla konsumenta oznaczać to będzie jednolity sposób realizacji transakcji w całej UE jaki i identyczne prawa i obowiązki związane z korzystaniem z takich usług.
Ustawa ma charakter prokonsumencki. Nakłada na dostawców usług płatniczych szeroki katalog obowiązków np. gwarantuje szeroki dostęp do informacji dla użytkowników usług płatniczych. Regulacja wprowadza jednolite zasady dotyczące wykonania usługi płatniczej a także zasady wypowiadania umów. Wprowadza od 1 stycznia 2012 jednodniowy termin realizacji płatności (D+1). Ustanawia także jednolite zasady odpowiedzialności za niewykonaną lub błędnie wykonana transakcję płatniczą oraz za transakcje utraconą kartą płatniczą.
Ustawa porządkuje rynek dostawców usług płatniczych wymagając od nich odpowiedniej licencji. Wprowadza jednocześnie nadzór nad wszystkimi dostawcami, w tym nad tzw. „okienkami kasowymi” co zwiększy bezpieczeństwa środków finansowych powierzanych dostawcom. Ustawa w ślad za dyrektywą PSD wprowadza na rynek krajowy nowy rodzaj podmiotu regulowanego świadczącego usługi płatnicze – instytucję płatniczą, wobec którego będzie obowiązywać tzw. zasada jednolitego paszportu w Unii Europejskiej, pozwalająca na świadczenie usług płatniczych w całej UE po uzyskaniu zezwolenia tylko w jednym państwie członkowskim.
Ustawodawca, wbrew woli dużych sieci handlowych, nie zdecydował się w prowadzić przepisu pozwalającego wprost na pobieranie dodatkowych opłat za płatność kartą w punktach usługowo – handlowych. Propozycja obciążania posiadaczy kart przez niezależne sieci bankomatów dodatkową opłata za wypłatę gotówki także nie zyskały poparcia w Parlamencie.
Projekt jeszcze w sierpniu ponownie trafi pod obrady Sejmu, gdzie będą głosowane poprawki przyjęte przez Senat.