„Miesięcznik Finansowy BANK” – czerwiec 2023 Nowoczesna gospodarka a nowoczesna bankowość.

Chociaż efektywny, to mało dochodowy – tak w skrócie można by opisać polski sektor bankowy. Niski współczynnik dochodowości zawdzięczamy m.in. licznym obciążeniom podatkowym i regulacyjnym. Obecnie krajowa bankowość jest także przedmiotem licznych ataków i wdzięcznym tematem poruszanym przez polityków. W tym kontekście warto by dokonać analizy, jak rozwijałaby się polska gospodarka bez stabilnego i technologicznie zaawansowanego sektora bankowego. Przykładowo warto sobie zadać pytanie, jakie perspektywy miałby chociażby przed sobą cały segment e-commerce bez sprawności krajowego systemu płatniczego.

Tymczasem, jak wskazuje prof. Alojzy Nowak, rektor Uniwersytetu Warszawskiego – „należy podkreślić (mimo dobrych wyników w I kw. br. – przyp. red.), że rentowność banków wciąż jest niska, a ich kapitały własne nie wróciły jeszcze do poziomu sprzed pandemii. Rekordowo wysokie były obciążenia nałożone na sektor finansowy z tytułu np. wakacji kredytowych. A dodatkowo tę dobrą passę z ostatniego kwartału może przerwać orzeczenie TSUE w sprawie kredytów frankowych. Niewykluczone, że tzw. frankowicze dostaną możliwość uzyskania darmowego kredytu. Dla banków oznacza to wizję wielomiliardowych kosztów, zwłaszcza dla tych, które nie zdążyły się uporać z problemem kredytów we frankach”.

Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnego systemu bankowego – w polskich realiach, mimo że sektor bankowy jest nowoczesny, to istotnie traci potencjał rozwoju i modernizacji. Tymczasem gospodarka musi w kolejnych latach coraz silniej uwzględniać wszystkie wartości związane z ESG, w tym także istotne koszty tego procesu. Prof. Marian Gorynia podkreśla, że obecnie gospodarka musi uwzględniać przede wszystkim ekonomię umiaru. – „Ekonomia umiaru to postulat, wymóg, który musi zostać zrealizowany w odniesieniu do całości naszej cywilizacji. Tutaj nie mamy wyboru. Ziemia jest zbyt mała i zbyt gęsto zaludniona, aby w punkcie wyjścia akceptować zasadnicze odstępstwa. Zdążyliśmy już zrozumieć, że nasza planeta to system naczyń połączonych i efekty działalności człowieka, w szczególności te negatywne, mają charakter transgraniczny, do czego przyczynia się postępująca kompresja przestrzeni i czasu” – zaznacza.

Polska bankowość – tak, gdy chodzi o modernizację technologiczną polskiej gospodarki, jak i ekonomię umiaru oraz transformację ekologiczną – może spełniać bardzo ważną rolę. Oczywiście, o ile wcześniej nie zostanie zmarginalizowana.

Jak co roku w czerwcowym numerze prezentujemy wyniki dorocznego Rankingu Banków w Polsce ”Miesięcznika Finansowego BANK”. Zgodnie z przyjętą metodologią, XXVIII edycja została przygotowana w oparciu o porównanie wyników osiągniętych przez poszczególne instytucje finansowe w ostatnich dwóch latach (2021–2022).

Zachęcam do lektury całego czerwcowego numeru „Miesięcznika Finansowego BANK”.

Paweł Minkina

Redaktor naczelny

Miesięcznika Finansowego BANK

***

Pełne wydanie pisma jest dostępne w wersji papierowej (za pośrednictwem takich firm, jak: Kolporter, Empik, Kiosk24, Ruch SA, GLM Gajewski, Garmond Press SA) oraz elektronicznej (przez aplikację „BANK Miesięcznik Finansowy”, portal BANK.pl oraz e-Kiosk).

Prenumerata: www.BANK.pl/Prenumerata         www.BANK.pl/BANK      #MiesięcznikBANK